پنج‌شنبه 12 تير 1399

نامه رییس سازمان به دکتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری در رابطه با بیمه های پایه وتکمیلی

سه‌شنبه 13 خرداد 1399

 

 

جناب آقای دکتر جهانگیری

معاون اول محترم ریاست محترم جمهوری

 

سلام علیکم

احتراماً: با عنایت به انعکاس قتل دختر 14 ساله اهل تالش توسط پدرش به استحضار می رساند سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره این آمادگی را دارد تا درباره چرایی و ابعاد روانی اجتماعی آن و اتفاقات محتمل دیگر بررسی‌های لازم را انجام دهد. تحلیل روان‌شناختی این حادثه‌ها می‌تواند کمک کند تا گره‌های کور این گونه حوادث گشوده شود. لازم به یادآوری است سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به عنوان تخصصی‌ترین سازمان صنفی با سرمایه اجتماعی بی‌بدیل مدت‌هاست از شیوه‌های مختلف به مسأله نرخ شیوع آسیب‌های اجتماعی-روانی به خصوص با حادتر شدن پیامدهای چنین مشکلاتی در دوران پساکرونا هشدار داده است. خواستار توسعه فرهنگ مراجعه به روان‌شناس و مشاور شده است. چنانچه مستحضرید، پیشگیری از وقوع و وخامت چنین حوادثی مستلزم تدوین برنامه‌ها و تصویب لوایح و قوانینی است که امکان وقوع آنها را به حداقل برساند. جنابعالی که الحمدالله با لایه‌های مختلف اجتماعی خصوصاً طبقات آسیب‌پذیر، شهرها و روستاها آشنایی کامل دارید و انتظار است در مقام معاون اول ریاست جمهوری از اقدامات فوق‌الذکر پشتیبانی نمایید. از حضرتعالی درخواست دارد، دستور فرمائید:

1- به منظور پیشگیری از زمینه های وقوع چنین حوادثی و به منظور بهره‌مندی اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پدیر و بهره‌مندی از خدمات روان‌شناسی و مشاوره برای مردم ضعیف و کم‌درآمد از طریق بیمه‌های پایه برای روانشناسان ومشاوران اجرایی شود.خوشبختانه "بند (ج) ماده (102) قانون برنامه ششم" این موضوع را پیش بینی کرده است: "آموزش و مشاوره مستمر مسئولانه نوجوانان و جوانان با اولویت خانواده‌ها قبل، حین و دست کم پنج سال پس از ازدواج توسط همه دستگاه‌های ذیربط از جمله سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و آموزش و پرورش و.. با برخورداری از خدمات مشاوره روانشناسی از تسهیلات و مزایای بیمه‌های پایه و تکمیلی". این بزرگترین خدمت به اقشار آسیب پذیر و کم‌درآمد است و پیشگیری از این حوادث است. اکنون افرادی که تمکن مالی ندارند، نمی‌توانند از خدمات روان‌شناسی و مشاوره استفاده کنند.

2- تصویب لایحه «منع خشونت علیه زنان» که اقدامی ارزشمند و مهم است، اماهمه جانبه نگرنیست. از آنجا که مساله "پیشگیری" مبتنی‌بر افزایش سواد سلامت‌روان مردم و مجریان، ارتقائ سلامت‌روان، خود مراقبتی، دیگر مراقبتی، سبک زندگی سالم، مهارت‌های کنترل خشم، استرس، مهارت های زندگی و فرزندپروری، کنترل هیجان، اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج، تاب‌آوری سلامت‌روان، زمینه‌های روانی و اجتماعی اجراء و اثربخشی این قبیل لوایح را فراهم می سازد، خواهشنمد است، دستورفرمایید، این لایحه در صورتی قرار است، برای تصویب به مجلس فرستاده شود، قبل از ارسال نظرات کارشناسی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره نیز اخذ شود. از دستوری که می‌فرمائید، سپاس‌گزارم.

 

 

                                                                                                                        محمد حاتمی

                                                                                                                       رئیس سازمان

 

 

تعداد بازدید: 444

 

ارسال نظر

    6 + 88