يكشنبه 28 دی 1399

اطلاعیه مهم

دوشنبه 25 ارديبهشت 1396

 

 

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور از ارائه یک سال خدمات روانشناسی و مشاوره رایگان به خانواده حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت خبر داد

به نقل از خبرگزاری سلامت دکتر عباسعلی اللهیاری در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره از ارائه یک سال خدمات روانشناسی و مشاوره رایگان به خانواده حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ روانشناس آموزش دیده در بحران داریم.

دکتر عباسعلی اللهیاری در ارتباط با ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره رایگان به خانواده های حادثه دیده معدن زغال سنگ یورت اظهار داشت: رسیدگی های جسمانی و پزشکی برای حادثه دیدگانی همچون  حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت،پلاسکو،منا، سیل ایلام به دلیل ضربه های روانی که به باز ماندگان این حادثه وارد می شود ضرورت دارد.

دانشیار دانشگاه تربیت مدرس افزود: تحقیقات نشان می دهند که ضربه روانی به افراد آسیب دیده در حوادثی همچون معدن زغال سنگ یورت تا سال ها می تواند استمرار داشته باشد همچنین بازماندگان و جامعه را تحث تأثیر قرار دهد.

اللهیاری ادامه داد: در ابتدای اعزام نیروهای روانشناس و مشاور به منطقه های حادثه دیده مقاومتی از سوی مردم وجود داشت ولی بعد از اعزام ۵ تا ۶ تیم به مناطق حادثه دیده، مردم و مسئولین پیگیر ارائه خدمات بیشتر روانشناسی و مشاوره شدند.

وی با اشاره به اینکه بازماندگان گاهی کل اعضای خانواده خود را در حوادث از دست می دهند، گفت: کودکی که پدر خود یا اعضای خانواده را از دست می دهد دچار سکوت عاطفی شده و روانشناسان ومشاوران ما با بازی درمانی و روان درمانی کمک های زیادی برای آنها انجام می دهند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران با تاکید بر اینکه ۱۲۰۰ روانشناس و مشاوره آموزش دیده در بحران داریم، گفت: پس از وقوع حوادثی همچون منا، پلاسکو، سیل ایلام و حادثه معدن یورت گلستان تیم های روانشناس و مشاور ما برای ارائه خدمت به حادثه دیده گان اعزام شدند.

اللهیاری گفت: با هماهنگی انجمن روانشناسی ایران و سازمان بهزیستی تیم هایی را برای ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره به حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت اعزام کردیم چرا که در حوادث از این قبیل اگر همکاری همه ارگان ها نباشد کار به خوبی پیش نمی رود.

وی خاطر نشان کرد: خانواده های درجه یک حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت می توانند به مدت یک سال از خدمات مشاوره و روان درمانی بهرمند شوند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود: ما پیگیر این مسئله هستیم که اگر نیاز باشد تیم های دیگری برای ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره به حادثه دیدگان منطقه یورت اعزام کنیم چرا که نیروهای روانشناس و مشاور ما تا زمانی که خانواده های جان باختگان معدن زغال سنگ احساس نیاز کنند به طور طبیعی در کنار آنها هستند.

نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خانواده های حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت می توانند جهت دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره به شهرستان ها، استان های همجوار و حتی تهران مراجعه کنند،گفت: ما به همکاران روانشناس و مشاور خود و روابط عمومی مرکز روانشناسی و مشاوره هماهنگ و اعلام کرده ایم که هزینه ای جهت ارائه خدمات به حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت دریافت نکنند.

وی در پایان گفت: خانواده های درجه اول و حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت به خاطر داشته باشند که هزینه ای برای ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره پرداخت نکنند و اگر نیاز به هماهنگی بیشتر باشد از طریق تلفن روابط عمومی و سایت سازمان نظام، اسامی همکاران روانشناس و مشاور جهت ارایه خدمات رایگان را در اختیار آنها قرار می دهیم.

 

 

تعداد بازدید: 1527

 

ارسال نظر

    1 + 32