يكشنبه 29 ارديبهشت 1398

بیانیه دکتر اللهیاری در خصوص تحلیل انتخابات چهارمین دوره شورای مرکزی و هیئت بازرسان و نتایج حاصل از آن

سه‌شنبه 29 تير 1395

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان همزمان با پایان یافتن انتخابات و اعلام نتایج اولیه آراء دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس سازمان نظام طی بیانیه مهمی ضمن تبریک به جامعه فرهیخته روان شناسان و مشاوران کشور به بررسی و تحلیل پیامدهای بسیار مهم این انتخابات پرداختند که متن کامل آن به شرح ذیل می باشد:

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ان الله لایغیرو ما به قوم حتی یغیرو ما بانفسهم

(سوره مبارکه رعد آیه 11)

خداوند سرنوشت هیچ جامعه ای را دگرگون نخواهد ساخت مگر آنکه خود دگرگون شوند.

 

انقلاب اسلامی ایران، حاصل مجاهدت های امام راحل عظیم الشأن و از خودگذشتگی ایثارگران عرصه جهاد و شهادت و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری )مدظله العالی( است که امروز با اتکا به چنین پیشنیه ای و اقتدا به نگاه ارزنده ساز و امید آفرین مقام معظم رهبری به ارتقاء فضای روانشناختی و سلامت کشور چنانکه می فرمایند: ما از کار حساس و خطیر شما روانشناسان و مشاوران استقبال می کنیم، جامعه روانشناسی و مشاوره ایران در حرکتی تحولی و سیری صعودی تمام ظرفیت ها و استعدادهای خود را در جهت افزایش منزلت حرفه ای و سرمایه اجتماعی به نمایش گذاشته است.

جبهه سپاس به پیشگاه حضرت سبحان بر خاک می سایم که حضور متعهدانه، منسجم و با نشاط شما فرهیختگان بویژه نسل سوم و چهارم شما روان شناسان و مشاوران در انتخابات چهارم همچون تلاٌلو خورشید به جوانه های رو به رشد حرفه روانشناسی و مشاوره تابید تا ریشه های آن را چنان گسترده تر و عمیق تر نماید که شجره طیبه سازمان بتواند در برابر تند باد حوادث، مستحکم و پا برجا بماند.

روز بیست و پنجم تیر ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج در حافظه تاریخی روان شناسی و مشاوره ایران به عنوان روزی افتخار آمیز و غرور آفرین ثبت شد. روزی که به مدد حضور هوشمندانه، مسئولانه و با بصیرت شما روانشناسان و مشاوران عزیز، جاودانه گشت.

روز بیست و پنجم تیر ماه فتحی دیگر از سلسله فتوحات جامعه روانشناسی و مشاوره کشور پس از تصویب قانون سازمان نظام در مجلس بود. فتوحاتی که یکی پس از دیگری رخ نمود و بر منزلت روانشناسی و مشاوره در کشور افزود. پاره ای از این توفیقات عبارتند از :

1- ابطال آیین نامه صدور مجوز مراکز مشاوره توسط نهادهای غیر مرتبط و ایجاد انحصار صدور مجوز در سازمان نظام

2- تصویب و برگزاری روز روان شناس و مشاور

3- پیشنهاد و تصویب بندهای دوم و سوم سیاست های نظام سلامت که ارتقاء سلامت روان شهروندان را برای اولین بار در اسناد بالا دستی مدنظر قرار می دهد.

4- خروج لوایح غیر کارشناسی و غیر اجرایی نظیر لایحه سلامت روان از دستور کار دولت و تثبیت رشته های بالینی و سلامت در وزارت علوم با پیگیری های کارشناسانه و به هنگام سازمان

25 تیر ماه برگ زرینی شد در کارنامه اعضایی که سرنوشت حرفه ای خود را هوشیارانه رصد می کنند،

25 تیرماه مدال افتخاری شد بر سینه همه دلباختگان و دلسوختگان فهیم و با درایت عرصه خدمتگزاری.

این حضور پر شور توأم با شعور که در اقصی نقاط کشور عزیزمان نمودی عینی یافت واقعیت های مهمی را بر همگان آشکار ساخت که اهم آنها را در پانزده بند به استحضار شما عزیزان می رسانم:

1- نقش و جایگاه تأثیر گذار روانشناسان و مشاوران کشور به عنوان کارگزاران اصلی سلامت جامعه در پرتو این مشارکت شور آفرین بیش از پیش متجلی و متجسم شد.

2-فرایند حرفه ای، کاملاٌ مستقل و بی طرفانه انتخابات که پس از رایزنی ها و نشستهای پیاپی با وزارت محترم کشور به شکل سازمان یافته، آبرومند، قانونی و با حفظ کرامت حرفه ای روانشناسان و مشاوران و بدون کمترین تنش برگزار گردید، نشانه بالندگی و بلوغ سازمانی است. این مهم با هدف گذاری و برنامه ریزی صحیح توسط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و با حمایت همه جانبه شما عزیزان به سر انجام رسید، فرآیندی که با قاطعیت اعلام می کنم قابل الگو برداری برای سایر سازمان های مردم نهادی است که همواره در برگزاری انتخابات به صورت سنتی، با چالشهای جدی مواجه بوده اند.لازم به تصریح است که انتخابات چهارم توسط نهادهایی برگزار گردید که سه ویژگی برجسته دارند : نهادهایی تخصصی، حاکمیتی و کاملاً بی طرف در امر انتخابات.

3-حضور منظم، با نشاط و متعهدانه که بیانگر اتحاد و همدلی جامعه روان شناسی و مشاوره کشور است، آشکارا بشارت دهنده آن است که «ان الله مع الجماعه» با یکپارچگی و انسجام می توانیم مطالبات بر حق  خود را هر چه بهتر و سریعتر به سر انجام برسانیم.

4- اگر چه شاهد بودیم پاره ای از رفتارها، گفتارها و نوشتارها در فضاهای مجازی و واقعی، نغمه های نامهربانی در برداشت و بوی تفرقه از آن ب مشام می رسید، و حتی بعضاً از مرز اخلاق گذر کرده بود لیکن توجه شما عزیزان را همچون گذشته به این نکات جلب می کنم.

اولاً: اینگونه تبلیغات در جامعه فرهیخته روان شناسی و مشاوره اثری معکوس دارد.

ثانیاً: وحدت و انسجام ما را مورد خدشه قرار می دهد.

ثالثاً: بذر امید با توهین و تخریب و تهدید و تشویش اذهان رشد نخواهد کرد.

رابعاً: تقابل گران بیرونی که از بدو تاسیس سازمان تا کنون از پای ننشسته و منتظر ضعف و تفرقه و ناکارآمدی ما هستند تا تیر خلاصی را بر پیکر این نهاد نوپا وارد نمایند، از این فرصت بهره خواهند گرفت. لذا با حکم به این واقعیت ها حقیر و همکارانم با بردباری و صبر و شکیبایی اوضاع را تحمل کردیم و سعی کردیم به اقتدار و انسجام و یکپارچگی جامعه روان شناسی و مشاوره کشور بیاندیشیم و جز این هدفی نداشته باشیم آنچنان که حال ما و سازمان ما و جامعه ما مصداق این بیت از حضرت مولانا قرار گرفت که فرمودند:

دشمنان او را زغیرت می درند                       دوستان هم روزگارش می برند

5-برخود فرض می دانم در بزرگداشت روز 25 تیرماه، سپاس ویژه خود را نثار همه پیشکسوتان و چهره های درخشانی کنم که عمر گرانمایه خود را صرف  گسترش و اعتلای حرفه روان شناسی و مشاوره کردند و همچنین عرض تبریک و تهنیت به منتخبینی که توانستند اقبال و اعتماد جامعه نخبه روانشناسی و مشاوره را به خود جلب کنند، یاد آور می شوم که پاسداشت این اعتماد و اطمینان بسیار سخت و جانفرساست خاصه اینکه بیداری و در صحنه بودن جامعه روانشناسی و مشاوره، تحولات و مطالبات و شور و نشاط انتخابات چهارم، مارا ملزم به اداره سازمان با نگاهی متفاوت، سبکی نوین و افرادی نو اندیش وتحول خواه می نماید.

6-طراز خدمت گذاری به اعضاء و مدیریت سازمانی در سطحی قرار گرفته است که چنانچه عضوی از اعضای شورای مرکزی و هیأت بازرسان یا مدیری از مدیران سازمان به هر دلیلی، خدای ناکرده نتوانند خود را با این طراز تحولی و پیشرونده سازگار نماید به ناچار باید جای خود را به کسانی دهد که توان پاسخگویی در خور و شایسته را  به مطالبات بر حق و شایسته جامعه روانشناسی و مشاوره کشور داشته باشند.

7- از همه همکاران روانشناس و مشاورم که با احساس مسئولیتی خطیر وارد عرصه انتخابات شدند و با اعلام برنامه های خود، ذخیره گرانبهایی از ایده ها و برنامه ها را به ثبت رساندند سپاسگزارم، از همه همکاران ارجمندم در سازمان نظام و شوراهای استانی، بویژه هیأت های اجرایی و نظارت که در نهایت دقت و صحت پروژه خطیر انتخابات را پیش بردند نیز سپاسگزارم.

8-از یکایک اعضای محترمی که با احساس وظیفه و درک شرایط ویژه ای که در آن به سر می بریم در جای جای میهن عزیزمان در پای صندوق های رأی حاضر شدند و به تکلیف حرفه ای خود که همانا"اعمال حق حاکمیت بر سرنوشت و هویت حرفه ای است"عمل کردند صمیمانه سپاسگزارم و برای تک تک این عزیزان که صندوق های رأی مزین به آراء  آنها شد آرزوی سلامت و توفیقات روز افزون دارم. و از همه کسانی که به هر دلیل نتوانستند در این حماسه مهم شرکت کنند، با اشتیاق دعوت میکنم به خانه حرفه ای خود قدم بگذارند و با طرح نظرات، پیشنهادات و انتقاداتشان موجبات رشد و تعالی بیشتر سازمان را فراهم آورند که ما همه اعضای یک خانواده ایم.

9- وظیفه خود می دانم از وزارت محترم کشور و فرمانداری های سراسر کشور و سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران که در برگزاری هرچه با شکوهتر چهارمین دوره انتخابات شورای مرکزی  و هیأت بازرسان همه گونه همکاری و مساعدت را به عمل آوردند به نمایندگی از جامعه روان شناسی و مشاوره کشور تشکر نمایم، امیدوارم این همکاری آغازی باشد بر همکاریهای همه جانبه سازمان و دولت محترم در همه عرصه های مشارکتی و قابل اجرا. قطعاً پذیرش اجرای انتخابات در این دو نهاد تخصصی محترم حکایت از وقوف ایشان به نقش و سهم پرارزش روان شناسان و مشاوران دارد.

10- بررسی های اولیه حکایت از آن دارد که اکثر شرکت کنندگان در انتخابات کسانی هستند که واجد دریافت پروانه اشتغال حرفه ای هستند به عبارتی کسانی هستند که پروانه اشتغال حرفه ای خود را اخذ کرده اند و سایر اعضایی که صرفاً کارت عضویت دارند به هر دلیلی انگیزه کافی برای حضور در پای صندوق های رأی را نداشته اند که لازم است این موضوع مهم با اتخاذ تدابیر لازم از سوی شورای مرکزی مورد واکاوی دقیق علمی قرار گیرد.

11 - اکنون که به طور رسمی نتایج اعلام شده است، ضروری است ضمن تأیید و حمایت همه جانبه از منتخبین محترم برای موفقیت آنان از هیچ کوششی فرو گذاری نکنیم، چرا که موفقیت شورای مرکزی و هیأت بازرسان موفقیت سازمان نظام و کل جامعه روانشناسی و مشاوره و دراهتزاز نگه داشتن پرچم سازمان نظام در ارکان اداری کشور است.

12- یک روی سخنم با آن دسته از عزیزانی است که خود را شایسته نامزدی چهارمین دوره شورای مرکزی و هیأت بازرسان دانستند، اما برنامه هایشان به هر دلیلی مورد انتخاب جامعه روان شناسی و مشاوره کشور قرار نگرفت، انشاالله برنامه ها و ایده های شما عزیزان در بانک اطلاعاتی سازمان جمع آوری و به نحو احسن از این ایده ها بهره برداری خواهد شد. روی دیگر سخنم بلافاصله به عزیزانی است که مورد اعتماد جامعه روان شناسی و مشاوره قرار گرفته اند، در درجه اول خودم و بعد این عزیزان را به تلاشی بیش از گذشته در جهت پویایی سازمانی و پاسداشت این اعتماد، توصیه می نمایم.

13- انتظار می رود عزیزانی که به هر نحوی به نتیجه انتخابات اعتراض دارند، با در پیش گرفتن مسیرهای حقوقی و قانونی و با منطقی ترین وجه ممکن حق خود را پیگیری نمایند و از ستادهای اجرایی و نظارت انتظار می رود با رعایت قانون و با حداکثر سرعت و دقت به اعتراضات رسیدگی نمایند و بدون کمترین اغماضی هر نوع تخلف انتخاباتی را از طرف هر فرد یا گروهی در هر مقام و منصب و هر اندازه بزرگ و به ظاهر موجه، مورد رسیدگی دقیق قرار دهند و با قاطعیت و شجاعت نتیجه را اعلام نمایند و تردید نداشته باشند،که تصمیم و رأی این عزیزان مورد حمایت قاطع جامعه روانشناسی و مشاوره کشور است چرا که در آموزه های دینی ما رأی حق الناس است.

14- بر اساس توافقات به عمل آمده بین اینجانب به عنوان ریاست سازمان و ستادهای اجرایی و نظارت، مقرر شده بود که با هدف به نمایش گذاردن انتخاباتی دمکراتیک و به دور از هر گونه شائبه و به منظور صیانت تمام قد از آرای جامعه روان شناس و مشاوره کشور، نتایج به صورت مرحله ای و استانی اعلام شود و جامعه روانشناسی و مشاوره کشور تا پیش از اعلام نتایج نهایی با  خلاء اطلاعاتی مواجه نگردد، ولی متاسفانه این وعده از سوی ستاد تحقق نیافت و اینجانب نیز به عنوان یکی از کاندیداها، نسبت به فضای تیره و تار و خالی از اطلاعات شفاف منتقد و معترض بودم. امیدوارم دوستان مسئول که همگی از چهره های امین، دلسوز و مجرب جامعه روان شناسی و مشاوره کشور هستند، پاسخ در خور و مناسبی به سئوالات و شبهات مطرح شده داشته باشند.

15- در این شرایط تاریخی و لحظات حساس، به نمایندگی از جامعه روان شناسی و مشاوره کشور، پایان یافتن رقابت های انتخاباتی را  اعلام می نمایم و از همه جریانات، انجمن های علمی،کمپین های انتخاباتی و همه اعضای فرهیخته و گرانقدر سازمان خاضعانه تقاضا دارم به دلیل شرایط حساس سازمان و ضرورت رویارویی منسجم و هوشمندانه  با چالش های پیش رو، با گذار از دوران رقابت و ورود به عرصه رفاقت، از این پس بکوشیم کثرت را به وحدت، انشقاق را به اتحاد، تعارض را به تعامل، تکذیب را به تایید، تنگ نظری را به وسعت نظر و ناشکیبایی را به شکیبایی تبدیل کنیم و دوشادوش و با هم افزایی و با بهره گیری از فرصت تاریخی کشور و نگاه ارزنده ساز مقام معظم رهبری به سوی منزلت حرفه ای، تعالی سازمانی و شکوفایی همه ظرفیت هایمان پیش رویم و بدیهی است رأی و نظر نهایی هیأت نظارت که فصل الخطاب پروژه انتخابات است همچنان مورد حمایت همه جانبه جامعه روان شناسی و مشاوره کشور خواهد بود.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار                          تو خشنود باشی و ما رستگار

 

و العاقبه اللمتقین

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاة

 

 

تعداد بازدید: 1834

 

ارسال نظر

    4 + 87