شنبه 9 اسفند 1399

کنگره ملی مشاوره ، خانواده و توانمند سازی اقشار آسیب پذیر جامعه برگزار شد

سه‌شنبه 19 آبان 1394

 

 

کنگره در ساعت 8 صبح با تلاوت آیات قرآن مجید و سرود جمهوری اسلامی آغاز شد .

در ابتدا دکتر محمد حاتمی دبیر علمی کنگره گزارشی از روند شکل گیری ارائه نمود واظهار داشت این کنگره با انعقاد تفاهمنامه ای بین سازمان نظام و کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) آغاز شد ، بیش از 2200 مقاله به دبیرخانه واصل شد که بعد از سه مرحله داوری 764 مقاله واجد ارائه در کنگره تشخیص داده شد که بصورت پوستر و سخنرانی ارائه می شود . کلیه مقالات در CD رایت شده و در اختیار ثبت نام کنندگان قرار گرفت .

مقالات ارائه شده در کنگره در حوزه آسیب شناسی و شناخت مشکلات روانی اجتماعی 26% ، در حوزه پیشگیری و آموزش توانمند سازی 18% ، در حوزه شیوه های مقابله با آسیب روانی اجتماعی 16% ، در حوزه ازدواج و خانواده پایدار 17% ، در حوزه مشاوره با رویکرد دینی و سبک زندگی سالم و خانواده پایدار 23% ، با تحلیل نتایج برنامه عمل کنگره در ده محور از جمله دبیرخانه دائمی ، خدمات روان شناسی و مشاوره در استانها ، انجام پژوهشهای کاربردی و میدانی، تقدم پیشگیری بر درمان، آموزش مهارت های زندگی، اجباری شدن مشاور قبل و بعد از ازدواج. پس از گزارش دبیر علمی کنگره مهندس فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت : توانمند سازی اقشار آسیب پذیر بر اساس برنامه های روان شناسی و مشاوره جزء کارهای ضروری است و علاوه بر این اقشار آسیب پذیر توانمند یهایی دارند که باید به آن پرداخت و از همه حضار تشکر نمود ، در ادامه دکتر عباسعلی الهیاری رییس سازمان روان شناسی و مشاوره اظهار داشت : سازمان نظام روان شناسی و مشاوره با اذن مقام معظم رهبری و تجارب کسب شده در بنیاد شهید انقلاب اسلامی بنا شده است و نیز اظهار داشت، مجلس شورای اسلامی همیشه به سازمان نظام کمک نموده است . لغو مصوبه سامان دهی مراکز خدمات روان شناسی و مشاوره هیأت دولت هیچ گاه فراموش نمی شود و از آقای ابوترابی می خواهیم بحث بیمه روان شناسی را در مجلس مطروح نمایند امروز دارودرمانی کارایی خود را از دست داده و باید مساله پیشگیری در اولویت قرار گیرد.

پس از سخنان دکتر الهیاری نایب رییس مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت خود شناسی باید در دستور کار روان شناسان باشد ، خدا شناسی و خود شناسی جزء ویژگیهای هر روان شناسی است. ما آماده ایم هر کمکی لازم باشد به سازمان نظام بنماییم. آقای دکتر الهیاری در مجلس ششم فعال بودند و ما همکاری خوبی داشتیم.در ادامه دکتر افروز ، دکتر پسندیده ، دکتر نوابی نژاد ، دکتر شفیع آبادی ، دکتر احدی ، دکتر خدایاری فرد ، دکتر مرتضی کیاسری ، دکتر جان بزرگی ، حجت الاسلام بهرامی به ایراد سخنرانی پرداختند. و در ساعت 15 نمایندگان نیروی انتظامی ، کمیته امداد ، بنیاد شهید و بهزیستی سخنرانی نمودند و همزمان در سالن های غدیر 2 و 3 سخنرانی های محققان برگزار شد . در مراسم اختتامیه از خانم دکتر نوابی نژاد به خاطر یک عمر خدمات به اقشار آسیب پذیر تقدیر به عمل آمد و همچنین از دکتر محمد نریمانی به لحاظ انجام تحقیقات موثر در حوزه خانواده نیز تقدیر گردید .

در انتها بیانیه پایانی توسط دکتر حمیدی قرائت گردید. گفتنی است استقبال از کنگره مشاوره ، خانواده و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر تا کنون سابقه نداشته است بطوریکه از این کنگره به عنوان مهمترین کنگره 12 سال اخیر سازمان نظام روان شناسی و مشاوره نام برده می شود.

 

 

تعداد بازدید: 1423

 

ارسال نظر

    10 + 17