شنبه 16 اسفند 1399

کنفرانس غیرمعتبر ملی روانشناسی وعلوم رفتاری

چهار‌شنبه 21 مرداد 1394

 

 

آقای دکتر درتاج نظر شما در مورد همایش موسوم به «سومین کنفرانس ملی روانشناسی وعلوم رفتاری»، که کنفرانسی غیرمعتبر و تجاری چیست؟
متاسفانه اخیرا همایش هایی در حوزه روانشناسی طراحی می شوند که از وجاهت علمی لازم برخوردار نبوده و صرفا با هدف تجاری و کسب درآمد برگزار می شوند که از جمله ی آنها همایشی موسوم به «سومین کنفرانس ملی روانشناسی و علوم رفتاری» است. از آنجا که سازمان نظام روان شناسی و مشاوره وظیفه خود می داند که هر گونه فعالیت روانشناسی و مشاوره را در جامعه رصد نموده و پیشگیری های لازم را برای هر گونه تخطی از اصول علمی و اخلاق حرفه ای در این حوزه ها اعمال نماید، بر این اساس اعلام دارد که «سومین کنفرانس ملی روانشناسی و علوم رفتاری» از نظر سازمان فاقد اعتبار است.


آقای دکتر درتاج راهکارهای شما در این باب چیست؟
از علاقمندان ارایه مقاله به کنفرانس های علمی درخواست می شود که قبل از هر گونه مشارکت در همایش ها بر ماهیت کنفرانس یا کنگره تمرکز نمایند. توجه به این نکته ضروری است که صرف وجود لوگوی دانشگاه ها به عنوان حامیان همایش که متاسفانه گاهی حتی بدون هماهنگی آنها درج می شود نشان دهنده اعتبار همایش نیست. یکی از اصلی ترین ملاک ها برای اعتبار یک همایش برگزاری آن توسط یک انجمن علمی معتبر و یا یک دانشگاه می باشد که در مورد کنگره ذکر شده، برگزار کننده عملا مشخص نیست.


به عنوان آخرین سخن به مسئولین چه توصیه ای دارید؟
از دانشگاه ها و مراکز علمی کشور درخواست می شود در مورد درج لوگوی خودشان در اطلاعیه کنفرانس های فاقد وجاهت حساسیت لازم را به عمل آورند.


معاونت پژوهشی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره

 

 

تعداد بازدید: 1496

 

ارسال نظر

    2 + 19