پنج‌شنبه 2 بهمن 1399

رونمایی از سامانه ملی همسان گزینی

دوشنبه 19 مرداد 1394

 

 

اولین سری از مجوزهای صادر شده در حوزه مراکز مشاوره و تحکیم خانواده مورد نظر وزارت ورزش و جوانان توسط سازمان نظام روانشناسی ومشاوره صادر شد. این مجوزها طی مراسمی در محل آکادمی المپیک و با عنوان رونمایی از سامانه ملی همسان گزینی، اهداشد. سرکار خانم شکوه نوابی نژاد چهره ماندگار و از اعضای شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی ومشاوره و 6 تن از روان شناسان و مشاوران مجوزهای خود را از دست رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور جناب آقای دکتر اللهیاری دریافت کردند.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور به عنوان سخنران کلیدی این مراسم ضمن تاکید بر اهمیت نهاد خانواده در رشد و تعالی زوجین و فرزندان اظهار داشتند ارائه دهندگان اصلی خدمات مشاوره و رواندرمانی روان شناسان هستند و ایجاد انحصار برای روانپزشکان مغایر با سیاستهای نظام سلامت می باشد و چنانچه این انحصار استمرار پیدا کند همه برنامه های نظام سلامت از جمله برنامه های مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده با شکست مواجه خواهد شد. و قرار نگرفتن روان شناسان و مشاوران تحت پوشش خدمات بیمه ای منجر به صدمات جبران ناپذیری به سلامت روان جامعه خواهد بود.
ایشان اظهار داشتند: امیدواریم با شناختی که از درایت رئیس جمهور محترم و وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داریم هرچه زودتر این تبعیض ناروا که موجبات اعتراض و نارضایتی همه روان شناسان و مشاوران کشور را فراهم آورده است مرتفع گردد.
به گزارش روابط عمومی سایت نظام روانشناسی ومشاوره در این مراسم مسوولین سایت تبیان، دکتر گلزاری معاون ساماندهی وزارت ورزش وجوانان و دکترمراسم به طرح دیدگاه های خود پرداختند. در پایان مراسم خبرنگاران داخلی وخارجی پرسشهای خود را موح طرح کردند.
دکتر الهیاری ضمن تشکر از تلاش انجام شده جهت راه اندازی این سامانه آنرا گامی موثر در جهت ترویج فرهنگ متعالی ازدواج ودر راستای فرموده های مقام معظم رهبری درمسیر سبک زندگی ایرانی واسلامی دانسته وگفت: نظام روانشناسی ومشاوره به عنوان عالی ترین مرکز تخصصی وحرفه ایی سعی بر ترویج فرهنگ ازدواج وگسترش تشکیل خانواده پایدار دارد.
رییس سازمان نظام روانشناسی ومشاوره ضمن اشاره به بازنگری کتاب تعرفه خدمات درمانی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون گفت: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت داشتن یک مشاور و روانشناس متخصص ومتعهد به اخلاق حرفه ای وارزش های اسلامی برای هر خانواده ایرانی،ندیدن امکان بهره مندی در نظام بیمه یا دفترچه خدمات درمانی یک کم لطفی بزرگ است. چگونه مردمی که امکان مالی مطلوبی ندارند می توانند از خدمات و مشاوره و رواندرمانی مشاوران و روان شناسان بهره مند شوند؟ چنین مردمی به خاطر بهره مندی از خدمات بیمه ای مجبور می شوند علیرغم میل باطنی شان به روانپزشک مراجعه نمایند تا از پوششهای بیمه ای بهره مند شوند در حالی که ارائه دهندگان اصلی خدمات مشاوره و رواندرمانی در همه دنیا مشاوران و روان شناسان هستند چرا که نگاه صرف روانپزشکی که یک نگاه بیماری نگر است نمی توان به پیشگیری و مشاوره بویژه در حوزه ازدواج و تحکیم خانواده پرداخت.
دکتر الهیاری با تاکید بر اینکه در بازنگری امسال کتاب تعرفه خدمات درمانی هزینه بیمه فقط شامل خدماتی می شود که از سوی روانپزشکان ارائه می شود افزود: خسران عظیمی در این رابطه اتفاق می افتد. رییس سازمان نظام روانشناسی ومشاوره همچنین گفت: وزارت یبهداشت، درمان وآموزش پزشکی باید با این تغییرات صفر تا صد مسوولیت سلامتی روانی اجتماعی جامعه را برعهده بگیرد و اگر چنانچه در آینده مشکلات روحی و روانی خانواده ها افزایش پیدا کرد مسئولیت مستقیم این افزایش اختلالات و ناهنجاریها متوجه وزارت بهداشت می باشد چرا که با این تبعیض ناروا سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور از ارکان نظام سلامت عملا حذف شده است.
به گزارش خبرنگار ما این بخش از سخنان رییس سازمان نظام روانشناسی ومشاوره مورد توجه خبرگزاری های داخلی وخارجی قرار گرفته به گونه ایی که خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران درخواست گفتگوی اختصاصی از دکتر الهیاری را مطرح کرد.خبرنگار واحد مرکزی خبر،شبکه خبر، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایلنا و چندین خبرگزاری وشبکه تلویزیونی دیگر با انجام گفتگوی اختصاصی خواستار توضیحات بیشتر دراین باره شدند.
دکتر اللهیاری اظهار کرد ما برای اصلاح کتاب تعرفه خدمات درمانی لحظه ای از طریق دولت و مجلس درنگ نخواهیم کرد.
ایشان ضمن تشکر و قدردانی از نگاه علمی و سیاستهای اجرایی معاونت ساماندهی و امور جوانان وزارت ورزش که سبب شد تا همه مجوزهای مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده از سوی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره و مطابق با قوانین و سیاستهای این سازمان صادر گردد سپاسگزاری کردند.

 

 

تعداد بازدید: 2026

 

ارسال نظر

    3 + 1